Paraben Nedir? Parabenin Zararları Nelerdir?

FIRSATI KAÇIRMA! Argan Saç Bakım Seti 44,50 TL Yerine KDV DAHİL 39 TL. Hemen Al!

paraben nedirParapen ürünlerin raf ömrünü uzatmaya yarayan kimyasal bir maddedir. Anti bakteriyel ve anti fungal özelliği olması nedeniyle ürünün daha geç bozunmasına yardımcı olan bir maddedir. Kullandığınız bir çok temizlik ve kozmetik ürününü yanında besinsel ürünlerde de rastlayabileceğiniz paraben türevleri kimyasal maddeler insan sağlığı açısından tehlike arzediyor.

Kansere sebep olduğu tam olarak ispatlanmasa da yapılan çalışmalar neticesinde bazı kanser çeşitlerindeki doku örneklerinde parabene bol miktarda rastlanıldı. Bilim adamları tam adını koymasalar da paraben türevi kimyasalların insan sağlığı açısından tehlike oluşturduğunu ve bu nedenle paraben içeren ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirttiler.

Bu bağlamda özellikle doğal ve bitkisel mümkünse organik ürünlerin tercih edilmesi sağlığınız açısından önemlidir. Kozmetik ve temizlik ürünleri yoğunlukta olmak üzere bazı besin maddelerinde dahi mevcut olan, paraben içeren ürünlerden uzak durulması, en azından parabenin sağlık açısından tehlike arzetmediği ispatlanana kadar uzak durulması gerekiyor.

thalia sabunlar, kokulu sabunlar, bitkisel sabunlar

Yorum Yapın